Podrobný návod

 

Ako začať vo svete konzolového hrania

  Keď už je na trhu toľko typov konzol a keď už ich všetky máme na sklade, rozhodli sme sa urobiť v nich trochu poriadok, a to aj pre osoby, pre ktoré slovo konzoly znamená iba vodorovný nosník vysunutý zo steny.

Tento návod môže byť mapou a kompasom každému nováčikovi či zvědavému okoloidúcemu vo svete hier, kde sa aj tie najbláznivejšie sny stávajú realitou. Či už sa chystáte zažiť herné potešenie na vlastnej koži alebo obdarovať nejakého milého šťastlivcov, dúfame, že Vám výber uľahčíme.

Pre začiatok je vhodné spomenúť, že každý typ konzola má svoj početný a hlasný fanklub. Ak máte tú možnosť, skúste sa schválne opýtať niekoľkých známych hráčov, čo by vám odporučili. Zároveň platí aj opak - neexistuje konzoly, o ktorej by sa dalo povedať, že sa nepodarila.


1-0 Súčasné konzoly - keď si chcete užiť naplno.

V zásade sa dá jednoducho povedať, že novšie konzoly spravidla stojí viac, ako staršie a zároveň disponujú lepšími grafickými možnosťami a ďalšími výhodami.

-Současné konzoly - PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch - sa môžu pýšiť mnohými hrami, ktoré vyzerajú "ako živé", majú dlhé, prepracované príbehy a využívajú skúseností zo starších hier, vďaka čomu sa úspešne triafajú svojim fanúšikom do noty.

-Ďalšie výhodou súčasných hier je, že sa o ne ich vydavatelia stále starajú. To v praxi znamená, že veľa z nich dostáva pravidelné aktualizácie s vylepšeniami, vychádza k nim rozširujúce datadisky a v online komunite sú stále aktuálne, vďaka čomu si ich môžete ľahko zahrať cez internet so skutočnými hráčmi z celého sveta, zúčastniť sa výziev a súťaží. Tiež vyhľadávanie návodov a rád k týmto hrám je veľmi jednoduché a rýchle.

-Medzi konkrétne úžasnost, o ktorých sa hráčom predchádzajúcich generácií ani nesnívalo, patrí napríklad realistické ovládanie priamo z pohľadu vodiča v závodných hrách, dokonalý fyzický model zápasníkov v bojovkách, obrovské otvorené svety k preskúmaniu alebo ovládnutie v rôznych RPG hrách, nespočet taktických možností a veľký výber realistických zbraní vo vojnových strieľačkách a pre deti originálny humor a nálož zábavných režimov spojená so zrozumiteľnými inštrukciami.

Keď to zhrnieme, ak chcete to najlepšie, čo je momentálne na trhu a chcete hranie venovať veľa času, je nová konzola jasná voľba. Najlepší herný zážitok poskytujú Xbox One X a PlayStation 4 Pro, pretože sú najvýkonnejšie na trhu a podporujú rozlíšenie 4K s farebnou škálou HDR, čo sú dva aspekty, ktoré zaručujú ten najlepší obraz.


Xbox, PlayStation, Nintendo, Tamagotchi - ako sa v tom vyznať?

Microsoft s Xboxom One, Sony s Playstation 4 a Nintendo s ... ehm, Nintendom Switch.

Objektívne sa dá povedať iba toľko, že najvýkonnejšie konzol s najväčším potenciálom na trhu je Xbox One X. Najväčší výkon znamená najväčšie možnosti pre teraz aj do budúcnosti - s Xbox One X majú vývojári najviac priestoru v posúvaní hraníc kvality nových hier.

Vlastné zákaznícke požiadavky sú to, čo voľbu uľahčí.

1-1 - Exkluzívne hry

Ak máte predstavu o tom, ktoré hry chcete hrať, môžete sa zorientovať podľa prehľadu exkluzívnych hier. Napríklad preteky Forza si zahráte iba na Xboxe One, survival horror The Last of Us na PS4 a veselé RPG Pokémon zase na Nintende Switch. Kompletný prehľad exkluzívnych titulov nájdete tu (odkaz).

1-2 Špeciálne príslušenstvo a štýly hrania

Ďalšie upresňujúce možnosťou je unikátne príslušenstvo a s ním spojené používanie danej konzoly. PlayStation 4 má Virtuálne Realitu - zariadenie s okuliarmi, s ktorými vidíte hru tak, ako keby ste boli priamo jej súčasťou, vrátane otáčania hlavy.

Xbox One má zase Kinect - špeciálnu kameru, ktorá sa preslávila už u predchádzajúceho modelu, Xbox 360. Táto kamera po inštalácii k obrazovke sníma hráčova pohyb a prenáša ho priamo na postavu v hre. Výborný vynález pre aktívne hranie rôznych športových a pohybových hier a ideálny doplnok pre hranie s priateľmi.

Ako pre Xbox One, tak pre PS4 platí, že špeciálny hry pre toto príslušenstvo sú jednou z mnohých možností, ako a čo hrať, pričom ostatné žánre hier sú zastúpené prinajmenšom rovnako bohato.

1-3 Ďalšie výhody jednotlivých platforiem

Xbox One má bezo sporu najväčší výber hier, a to hlavne vďaka tomu, že dokáže spustiť väčšinu hier z predchádzajúcej generácie, Xbox 360. Veľmi dôležitým faktorom je aj vysoká kvalita spracovania, a to predovšetkým ovládača, ktorý je na hernom trhu bezkonkurenčne najlepšie nielen podľa nás, ale aj objektívnych recenzentov. Verzia Xbox One S je momentálne na trhu najlepším kompromisom medzi cenou a kvalitou. O tom, že Xbox One X je momentálne najvýkonnejší konzol na trhu sme sa už zmieňovali, však platí to aj teraz, po desiatich minútach.

PlayStation 4 nadväzuje na dlhoročnú tradíciu konzol Sony PlayStation v Čechách. Oplýva výbornými exkluzívnymi tituly, ktoré si inde nezahráte. Napríklad hra God of War sa stala skutočným "bohom", keď vyhrala cenu hra roka 2018. Ak holdujete hazardným športom, skúste uprostred rušnej ulice zařve "Last of Us zadarmo!" Obľúbený je aj originálne ovládač Dualshock 4 so zabudovaným reproduktorom a dotykovou ovládacie plochou . Ďalším veľkým tromfom PS4 je veľa kompatibilného príslušenstva rôznych značiek, ako sú napríklad nabíjacie stojany pre ovládače alebo špeciálne ovládacie klávesnice.

Nintendo Switch so svojím prevedením trochu odlišuje od svojich konkurentov. Je to taká skladacia konzola, ktorá sa dá normálne p řipojit k televízii, ale má aj vlastný displej, ku ktorému sa dajú pripojiť obe funkčné polovice ovládače, čím vznikne prenosná konzola na cesty. Oproti PS a Xboxu sa Nintendo Switch viac zameriava na párty hranie s priateľmi v jednej miestnosti a nekladie tak veľký dôraz na graficky realistické hry a simulátory.

Tamagotchi slúži na rozdiel od vyššie zmienených konzol v tomto návode len ako vtip.

 


2-0 Predchádzajúca generácia - za málo peňazí veľa muziky

Dôvody k zakúpeniu staršej generácie konzol môžu byť rôzne. Aj zapálený nadšenec do herných noviniek hocikedy rád siahne po staršom vydaní jeho obľúbenej hernej série, ktoré na novej konzole nerozchodí a vyskúša si, ako to všetko začalo. Dôležitou výhodou starších konzol je tiež nízka cena, ktorá poteší predovšetkým človeka, ktorý si chce konzolové hranie nezáväzne vyskúšať, než sa do neho ponorí úplne, alebo pre makakoch, ktorý si chce občas u hry iba oddýchnuť.

PlayStation 2 bol v našej krajine vždy obľúbený a pre mnohých poskytuje bezodný zdroj nostalgie. Hry z rokov jeho najväčšej slávy síce neoplývajú parádny grafikou súčasných strojov, to im však na miere zábavy neuberá. Rodičia ho často kupujú deťom, pretože má v arzenáli tiež veľa detských hier za parádne ceny.

Starším potomkom potom často pod stromčekom pristane PlayStation 3, ktorý už má viac graficky zaujímavejších hier v rozlíšení Full HD, disponuje aj internetovým prehliadačom a množstvom zabudovaných multimediálnych funkcií. PS3 má dobrý pomer ceny a kvality a tiež jednu úplne unikátny výhodu - dá sa na ňom hrať online úplne zadarmo! Za zmienku stojí tiež pohybové ovládače PS Move, na ktorej sa dá zaobstarať veľa nástavcov a posunúť sa tak ešte bližšie k dianiu na obrazovke.

Aktívne hráči ocenia Nintendo Wii, ktoré sa ovláda v prvom rade pohybovými ovládačmi a ponúka široký výber športových a party hier pre viacerých hráčov. Novšie Nintendo Wii U poskytuje podobným spôsobom ešte o niečo realistickejší zážitok.

Univerzálnym riešením je potom Xbox 360, ktorý konkuroval postupne všetkým štyrom spomenutým konzolám, zvláda Full HD i multimediálne a internetové funkcie, vyšiel na neho obrovský výber hier, vrátane mnohých spätne kompatibilných titulov z predchádzajúcej generácie (Xbox Classic) a vďaka Kinectu ponúka ovládanie hry celým telom, čo iste poteší rodiny s deťmi. Konzola samotná je takmer bezporuchová a znesie aj časté celonočné hranie. Dá sa k nemu dokúpiť veľa kvalitných doplnkov, ako sú napríklad bezdrôtový volant, špeciálny ovládač v tvare skateboardu a tak podobne.

Tu opäť prikladáme tabuľku exkluzívnych hier k jednotlivým typom konzol.

 


3-0 Najstaršie konzoly - napínavý archeologický výskum

Ponoríme Ak sa hlbšie do histórie, dostaneme sa k legendám, ako PlayStation 1 a Xbox Classic. Na týchto konzolách vyrastala veľa začínajúcich hráčov a rozhodne stojí za preverenie. Ak ste nikdy na konzolu nehrali a chcete vziať veci pekne poporiadku, určite odporúčame skúsiť jeden z týchto dvoch typov, ktoré u nás zoženiete vo výbornej kvalite. Práve na týchto veteránoch vyšli prvé diely dnes populárnych sérií, ako sú napríklad akčná adventúra Tomb Raider, závodné simulátory Gran Turismo a Forza Motorsport alebo napríklad králi športu FIFA a NHL. Že tieto konzoly nesmie chýbať v zbierke žiadneho zberateľov, snáď nie je potreba bližšie rozpisovať.

Často sa u nás objavujú aj staršie kúsky od firmy Nintendo, na ktorých si môžete zahrať legendárny diely Maria, Pokémonov, Zelda a mnoho ďalšieho.

Za zmienku stojí aj nové, zmenšené vydanie PlayStationu 1, vlastným menom PlayStation Classic, ktoré obsahuje 20 predinštalovaných klasických PS1 hier a je tak ľahkú a rýchlu voľbou.


4-0 Prenosné herné konzoly - hraj odkiaľkoľvek

Vlastné kategóriou sú potom "konzoly do vrecka", alebo, ako my, Česi, hovoríme, handheldy, ktoré si prekvapivo môžete vziať so sebou kamkoľvek (treba k zubárovi asi úplne nie, ale rozumieme si).

Od Sony je na výber pôvodnú PlayStation Portable a jeho následník PS Vita. Dlhú tradíciu má aj Nintendo so svojimi modelmi GameBoy, GameBoy Advance, Nintendo DS, Nintendo 3DS a súčasným Nintendo Switch.

Kto chce do tohto spôsobu hrania skočiť po hlave, siahne po súčasnom Nintende Switch, ktoré je čoby obojživelník, ktorého možno pripojiť k televízii, absolútne bezkonkurenčný v oblasti prenosných konzol. Vychádza pre neho neustále nové hry a lákavá je aj jeho široká podpora režimu pre viacerých hráčov.

Za druhú najlepšiu voľbu sa dá označiť PS Vita, čo je v súčasnosti najnovšia prenosná konzola od Sony. Poskytuje celý rad zábavných hier pre deti i vážnejších, graficky pekne vyvedených titulov. Naviac sa s ňou môžete cez Wi-fi pripojiť k internetu a ľubovoľne surfovať.

Za nižšiu cenu sa dá kúpiť PSP čiže PlayStation Portable. Hoci sa jedná o staršie vydania, zostáva táto konzola veľmi obľúbená, pretože podporuje obrovský výber hier, vrátane niekoľkých zásadných titulov v obľúbených sériách. Sú to napríklad GTA Liberty a Vice City Stories, Need For Speed Shift alebo Prince of Persia Revelations.

Zaujímavým spoločníkom na cesty je tiež Nintendo 3DS, ktoré vyniká funkciou 3D bez použitia okuliarov. Dá sa ovládať špeciálnym stylusom a využíva jedinečného systému dvoch obrazoviek, z ktorých spodná je ovládacie - dotyková a vrchný zobrazovacie. Vyšla na neho rad zásadných hier v sériách Pokémon, Mario a The Legend of Zelda.

Zberatelia iste ocenia, že sa u nás z času na čas objavujú i staršie verzie od Nintenda, ktoré sa pýši radom ikonických hier, vysokou výdržou batérie a dajú sa zaobstarať za veľmi nízku cenu.

/*