Tomb Raider Definitive Edition: temnejšie, než sa zdá


Po mnohých ódach na Tomb Raider: Definite Edition som sa konečne rozhodla hru prehnať PSkom a na chvíľu sa stať Larou, sexy pokračovateľkou rodu Croft, ktorú mám z filmov zafixovanú ako takú ženskú verziu Nathana Drakea. V dobách hier, kedy mala Lara ešte špicaté prsia, som ja hrala hry na úrovni Spyra, preto ako nedotknutá staršími dielami Tomb Raidera som bola plná očakávania túto hernú sériu konečne spoznať a tešila sa na akčnú hru plnú mysterióznych záhad.


WAKEY WAKEY, EGGS AND BAKEY

O to väčšie prekvapenie bol prakticky až hororový začiatok hry. Po stroskotaní lode s jej posádkou, sa Lara prebudí na ostrove Yamatai, zviazaná a zavesená v podzemnej kobke, okolo zavesenej ďalšej mŕtvoly, lebky, oheň, oltár, kostlivci a ďalšia hromada lebiek. Musím uznať, že to dievča má fakt ,,šťastie”, vzhľadom na to, že potom, čo prežije stroskotanie lode v rozbúrenom mori, sa dostane na osídlenú pevninu, ktorá, ako sa ukáže, je osídlená hromadou úchylákov a vrahov.


"SORRY AKO"

Potom, čo sa jej podarí vyslobodiť z povrazov, si pádom na zem prepichne brucho, ďalej potom uteká ťažko zranená. Po sérii liekacích scén, útočníkovi a ďalšej hromade lebiek sa Lara konečne vyhrabe z kobky a ocitne sa v lese, kde sa rýchlo zotmie, dá sa do dažďa a tak to zostane ešte dlho, že si skoro až hovorím, či miesto na Yamatai nestroskotali v Británii.

Na kosť premrznutá Lara s prepichnutým bruchom, ktorá sa z lode dostala len v ľahkom tielku, musí zo všetkého najskôr zaistiť oheň a uloviť si potravu, aby prežila. Napriek všetkému súcitu s postavou si nejde nevšimnúť, v akej je skvelej kondícii a pri hre pomýšľam na to, že ma snáď Lara donúti ísť cvičiť, aby som vyzerala aspoň čiastočne tak skvele. Pre dievčatá inšpirácie, pre mužských hráčov je na čo sa pozerať.


HĽADANIE KÁMOŠOV

Po nejakej dobe putovania lesom Lara konečne narazí na ďalšiu stratenú členku expedície, Sam, čo vám na chvíľu dodá nádej, že aspoň chvíľu k nej bude hra milosrdnejšia a bude mať chvíľu parťáka a tým pádom väčšiu bezpečie. Zdanie však klame, ukáže sa, že kamoška sa nachádza v spoločnosti úchylne vyzerajúceho týpka, ktorému sa nedá veriť - akonáhle totálne vyčerpaná Lara len na chvíľu zavrie oči, úchylák Sam kamsi odvlečie a okolo táboriska umiestni pasce na zvieratá, o ktoré sa Lara okamžite znovu zraní a uväznená v pasci musia zostreľovať vlkov, ktorí po nej skáču a chcú si z nej odhryznúť. Do skoku vlkov hrmí a blýska sa, že si pri scéne skoro cvrnknem do nohavíc a ľutujem, že hrám až večer sama doma.


ČO TEN PRST NA SPÚŠTI ?

Z pazúrov pasce Laru vyslobodí príchod zvyšku expedície, takže sa nadšene radujem, že snáď konečne nebude sama – čo sa môže stať celej skupine ľudí? Na môj údiv sa ale všetci opäť (inteligentne) rozdelia a Lara zostane len s jedným týpkom, ktorý sa hneď pri prvom stretnutí s obyvateľmi ostrova ustrašene vzdá a nechá sa zajať, Lara je preto na vyslobodenie a útek opäť sama (čo je asi lepšie, než so sebou ťahať toho ustrašenca).


ŽIADNY OREZÁVATKO

Začínam si zvykať, že stretnutie s kamošmi je vždy len krátka epizódka v cut scéne, ale už to prijímam, Lara nie je žiadny strúhadlo a zvládne to ako správna superžena. Chvíľu na to už Lara šplhá po skalách s cepínom a postupne redukuje počet obyvateľov ostrova.

Zatiaľ neviem, kam príbeh Laru ďalej zavedie, koľko úchylákov ešte zlikviduje a čo sa dozvie o kráľovnej Himiko, ale tuším, že to nebude žiadna prechádzka ružovou záhradou, zato poriadny akčný survival.


Záruka24 mesiacov
Tomb Raider Definitive Edition: temnejšie, než sa zdá
Vytvorené28. 4. 2022
/*