Ratchet & Clank: Rift Apart - podarená skákačka


Po donesení PS5ky domov a dohraní (úžasne podarené skákačky) Astrobota som mala hroznú chuť pokračovať v podobne roztomilej sfére hier a Ratchet a Clank sa zdala byť ideálna voľba. Ratchet a Clank: Rift Apart totiž musia obmäkčiť aj tie najzatvrdnutejšie herné skeptiky.


HRA PLNÁ FARIEB

Čo ma od prvého momentu dostalo, je úplne dokonalá grafika hry plná farieb a fantázie, ktorá by určite vylúdila úsmev na perách aj tomu najväčšiemu pesimistovi na antidepresívach. Ratchetova srsť sa leskne plná zdravia, planéty sú plné farieb a technických detailov, obývané roztomilými mimozemšťanmi nápadne pripomínajúce postavičky z Příšerek sro, Ratchet a Clank prekypujú oddaným priateľstvom a jedna akčná scéna strieda druhú.


ĎALŠIE LOMBAX

Ako poďakovanie za ich priateľstvo Clank vyrobí a daruje Ratchetovi dimentázor, ktorý mu umožní cestovať medzi dimenziami a pomôže tak nájsť svoju rodinu – ďalší Lombax. Dojemnú ďakovačku ale preruší príchod záporáka, Dr. Zlotrilca, ktorý dimenzátor poškodí a tým tak fatálne naruší stabilitu vesmíru. Priatelia sú vďaka veľkému výbuchu rozdelení a hodení do iných dimenzií a Ratchetovi nezostáva nič iné, než putovať rútiacim sa vesmírom a kamaráta hľadať. Ten už je v tom čase v dobrých rukách Ratchetovho ženského náprotivku z alternatívnej dimenzie, lombaxky, Rivet, ale to sa Ratchet dozvie až neskôr.


RIVET A KIT

Ratchet čoskoro nájde malú robotku Kit, alternatívny náprotivok robotička Clanka, čím hra dostane nádych dokonalého zrkadlenia oboch dimenzií. Pri riešení rôznych hádaniek budete musieť často medzi jednotlivými dimenziami preskakovať, pretože niekedy cesta nie je priechodná, ale v druhej dimenzii je. Niekedy tiež budete hrať za Rivet namiesto Ratcheta, o nakúpené zbrane ale neprídete, Ratchet a Rivet zdieľajú výbavu aj skúsenosti. Vďaka dokonalej PS5kovej rýchlosti má hra perfektnú grafiku po celú dobu a prechod medzi jednotlivými galaxiami prebieha úplne plynulo, bez jediného záseku.


VYMAHAČ, PÁN HUBA ALEBO ZÁHRADNÍCKE KROPÍTKO ... ?

Ak ste rovnako ako ja predchádzajúce diely Ratcheta nehrali a očakávate detsky vyzerajúcu skákačku, opak je pravdou. Hra je klasická akčná adventúra, v ktorej na vás pravidelne nalietavajú mimozemskí nepriatelia ao prestrelky tak nie je núdza. Arzenál zbraní je ale oveľa originálnejší, než v akejkoľvek inej hre. Okrem klasickej dávkovej pištole si postupne nakúpite napríklad Vymáhač, čo je pištoľ, ktorú osobne prezývam „vrhač bleskov“. Na blízko usmaží robotického nepriateľa na jeden zásah. Ďalším obľúbencom sa pre mňa stal Pán Huba, čo je taký dočasný parťák, ktorý vám pomôže vystrieľať väčší počet nepriateľov. Milovníci granátov si tiež užijú trieštivú bombu, alebo záhradnícke kropítko, ktoré z nepriateľov urobí na chvíľu zelené sochy. Zbrane si postupne vylepšujete a muníciu si môžete buď dokúpiť, alebo ju získavate zo všadeprítomných debničiek.


MINIHRY

Hru oživujú aj rôzne minihry a to napríklad v úlohe robotíka Glitcha, ktorý Ratchetovi pomôže odvíriť programy, alebo v úlohe Clanka, ktorý musí vyriešiť hádanky v inej dimenzii. Okrem lineárneho príbehu si môžete pri hraní aj odskočiť a vyriešiť niekoľko vtipných misií, ako je napríklad hľadanie robota v miestnej továrni, v ktorej sa môžete ľahko usmažiť, alebo nájdenie stratenej kuchárky. Postavy sa medzi sebou neustále rozprávajú a odľahčeným humorom tak spestrujú putovanie po rozmanitých planétach.


POVEDANÁ ODDYCHOVKA

Záverom môžem len povedať, že kvalita spracovania Ratcheta a Clanka bola príjemným prekvapením a osobne hru radím medzi jednu z najvydarenejších oddychoviek dostupných pre PS5, ktorá musí potešiť aj toho najväčšieho mrzouta.


Záruka24 mesiacov
Ratchet & Clank: Rift Apart - podarená skákačka
Vytvorené17. 5. 2022
/*