PlayStation 5

To by ste neverili, koľko virtuálneho papiera sú niektorí zpravopisové schopní zašpiniñ, bez toho aby sme sa dozvedeli čokoľvek nové . Počas dôkladného pátrania sme sa z úplne nových článkov dozvedeli, že nový PlayStation bude mať nejaké parametre, pôjdu na ňom hrať hry a celé to bude stáť peniaze . Kto čítal náš prvý príspevok na tému PS5, možno si pamätá, že sme konkrétnymi informáciami zrovna nehýrila. Teraz sú však na svete presnejšie informácie, a tak Vám po vzore mnohých zodpovedných zdrojov prinášame ich zhrnutie v našom jazyku.

nečíselné fakty

Spätná kompatibilita hier z PS4 teraz číta 100 potvrdených hier v deň vydania. Malo by sa jednať o exkluzivity, novinky a veľké mená, napríklad Cyberpunk 2077 alebo Final Fantasy 7 Remake . Kto pri hraní rád používa uši, iste zajasá, až počuť novinu o brutálne vylepšenom 3D audiu. Vy jej však nebudete počuť, Vy si ju teraz čítate. S novým audio Enginom Tempest bude možné vysielať do hráčových cenených sluchov zvuk hneď z niekoľkých stoviek samostatných zdrojov. V praxi to znamená napríklad to, že keď do Vás bude strieľať 67 vojakov naraz, zvuk guliek každého z nich si budete môcť vychutnať úplne samostatne a autenticky , ako keby po Vás strieľali naozaj. Ďalej má Tempest zvládať aj HRTF, čiže zvuk modelovaný priamo podľa fyziky našich hláv. A to všetko aj s obyčajnými stereo slúchadlami! Z ríše príslušenstvo spomeňme napríklad současanou generáciu VR , ktorá pekne povrc aj na PS5.

Need for SSD

Minule sme sa tu rozplývali nad vyhliadkou bleskového načítanie hier. Teraz sú tu presné čísla! PS5 bude načítať dáta 114-160x rýchlejšie ako PS4, čo znamená nejakých 5,5GB načítaných dát za sekundu a úsmev od ucha k uchu na tvári hráča vykouzlený okamžite. Pridajme hardwarovo akcelerovanú kompresiu a dekompresiu dát a frčíme až 8-9 GB za sekundu. V základnej výbave bude mať PS5 kapacitu 825GB, neskôr bude možné pridávať ďalšie rovnako rýchle disky. Keď sme pri tej rýchlosti, v rámci zachovania maximálneho výkonu bude mať procesor aj grafický čip PS5 variabilný frekvenciu, čo vyváža potenciálne straty na výkone spôsobené okolitou teplotou. Naopak pri menej náročných hrách bude konzola schopná menej tlačiť na pílu a pracovať úspornejšie.

Hej brácho, koľko to ujde?

Podobne ako sa oplatí poznať zloženie obľúbené konzervované chemické zmesi, ktorú si natierame na raňajky na chleba, je dobré poznať aj prísady stroja, s ktorým hodláme stráviť minimálne najbližších čo najviac rokov. Prevedieme Ak informácie, ktoré poskytol vrchný architekt PS5, Mark Cerny , na belostné plátno tejto stránky, vyjde nám nasledujúci zoznam:

  • Procesor: 8jadrové AMD Zen 2, variabilný frekvencie 3,5GHz
  • GPU: 10,28 TFlops, 36 CUS pri variabilných 2,23 GHz
  • Architektúra GPU: Vlastné rDNA 2
  • Disk: vlastné SSD s veľkosťou 825 GB
  • Operačná pamäť: 16 GB GDDR6 / 256-bit
  • Šírka pásma pamäti: 448 GB / s
  • Šírka pásma IO: 5.5GB / s (Raw), Typical 8-9 GB / s (komprimované)
  • NVMe SSD Slot pre pridanie ďalšieho SSD disku
  • Podpora USB HDD
  • Mechanika: 4K UHD Blu-ray

Upozorňujeme, že základná verzia konzoly bude pravdepodobne aj čierna, takže keď sa niekto volá "Cerny", mal by vedieť, o čom hovorí. Aj keby sa mali paralympické metre ešte zmeniť, žiadne množstvo omegabajtů nevyváža neskrotnú hráčsku túžbu, ktoré dokonale stačí, že to "poriadne šliape" a rozbehne tie najlepšie hry . Tak sa ráčte snažiť, páni!


18.11.2019

Nový PlayStation (ani Xbox ) nevychádza zrovna každý deň. Vedeli ste napríklad, že vydanie PlayStation 5 je dokonca ešte vzácnejší udalosť, než spozorovaní mimozemské aktivity ? Vzhľadom k tomu, že sa mnohé z nás bude chcieť budúci Vianoce s touto konzolou zoznámiť osobne, rozhodli sme sa začať PS5 trochu riešiť. Vydanie je stanovené presne na niekedy medzi októbrom a decembrom 2020 . Na svet má súčasne so základnou verziou prísť aj výkonnejšie PS5 Pro. Konzola si bude rozumieť s 8K Blu-Ray disky a hry bude schopná sprostredkovať v rozlíšení 4K pri 120fps. Inými slovami, ÁÁÁ, SEM S TIM!

Základná verzia PlayStation 5 vraj bude so svojim moderným procesorom, grafickým čipom a ultrarýchlym SSD diskom minimálne 2x výkonnejšie ako PS4 Pre . Ovládač bude podľa náčelníka hernej a zábavné divízie Sony, Jima Ryana, značne múdrejší a šikovnejší ako ten súčasný . Nie, že by si snáď vedel sám vyčistiť zuby a naleštiť šnúru , avšak jeho vibračné reakcia na hry budú presné, pohotové a veľmi detailné. Tiež tlačidlá L2-R2 budú vyžadovať rôznu dávku tlaku, podľa toho, čo presne budete pomocou nich nútiť nebohého panďuláčka urobiť. Prostredníctvom reproduktora v ovládači budú hry poskytovať hráči rôzne pomocníka na ovládanie a orientáciu v hre.

Pokiaľ ide o hry (a ono o ne celkom ide), vývojári pre novú generáciu sa nechali počuť, že im ide práca pekne od ruky . To vraj neznamená len, že na nových hrách pracujú šikovní čarodejníci , ale tiež že sa vnútorná architektúra PS5 zdá byť užívateľsky prístupná, čo je pre rýchlu a kvalitnú tvorbu hier zásadný predpoklad. Mohlo by to mať za následok rýchlo rastúci knižnicu parádnych hier (takže skôr hrovnu, nie?), Ktoré nás budú sprevádzať po niekoľko desiatok najbližších rokov. K veľkej radosti všetkých priaznivcov súčasného PS4 sa Sony snaží, až sa im v Japonsku hory zelenajú, o zahrnutie spätnej kompatibility. Pokiaľ ide o konkrétne PS5 tituly, na ktoré sa všetci najviac tešíme, stačí jednoducho vziať názov Vašej obľúbenej série , k poslednému číselnému vydanie pripočítať jedničku a dúfať, že vývojári neprídu rovno s vlastnou špeciálnou matematikou. Z nečíslovatých hier spomeňme napríklad tradičné FIFA 21 , Vikingami a Vikinžkami prekypujúci Assassins Creed: Kingdom, malého svraštělého lezouta Gluma (LOTR: Gollum) a neuveriteľne pestrého sandboxera Watch Dogs Legion.


Záruka24 mesiacov
PlayStation 5
Vytvorené20. 3. 2020
/*